вівторок, 23 грудня 2014 р.

Особистий — особовий



Дуже часто їх плутають. Кажуть і пишуть: особистий склад військової частини (треба: особовий), особові речі учня школи-інтернату (треба: особисті). А як правильно особиста чи особова справа, особисті чи особові рахунки? Можливі обидва словосполучення, але кожне з них треба вживати в певному контексті
Особиста справа це справа, яка стосується окремої особи, зумовлюється її власним бажанням і діями. Наприклад: Мати вважала, що одруження сина його особиста справа.
Особова справа сукупність документів про обєктивні дані працівника установи, підприємства, закладу, організації і т. ін., у яких відбивається його трудова діяльність. У начальника відділу кадрів комбінату всі особові справи в зразковому порядку (з газети).
Особовий рахунок рахунок конкретної людини в ощадному банку і картка, в котрій фіксується рух грошей (надходження й видача); у бухгалтерії ЖЕКу картка квартиронаймача, куди записують нарахування плати за квартиру й комунальні послуги.
Особисті рахунки стосунки, що склалися між певними особами. Отже, особистий уживаємо, коли йдеться про людську індивідуальність, про те, що стосується долі, почуттів, переживань, власності окремої особи. Особисте життя, особиста думка, особисті уподобання, особиста відповідальність, особисті речі; Але ж без особистого щастя життя не життя, людина не людина (Іван Франко). 
Особистий який здійснюється індивідуумом безпосередньо, а не через інших. Особистий запис. Хворий був під особистим наглядом (з журналу). Взяти під особистий контроль                       (з розпорядження).
Особовий такий, що стосується особи взагалі, багатьох осіб. Входить до стійких словосполучень: особова назва, особове посвідчення, особовий склад. Цей прикметник уживається також як граматичний термін: особовий займенник, особові закінчення дієслів, особові речення.


Немає коментарів:

Дописати коментар