Узагальнення і систематизація знань з теми «Складносурядне речення» (9 кл.)
Мета: поглибити, узагальнити і систематизувати знання учнів про складносурядне речення, його будову, засоби зв’язку і змістові відношення в ньому; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складносурядних реченнях, навички знаходження складносурядних речень у текстах; розвивати пам’ять, увагу, творчі вміння моделювати речення цього виду та використовувати їх у власних висловлюваннях, вміння складати вірші; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в дев’ятикласників шанобливе ставлення до природи, спостережливість за її красою, естетичні почуття.
Обладнання. Мультимедійний комплекс, презентація
Тип уроку. Урок узагальнення і систематизації знань
Форма проведення. Урок-калейдоскоп
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго дня, дорогі діти. Сідайте, перш за все перевірте готовність робочих місць. Налаштуйтеся на серйозний лад, адже нам сьогодні потрібно буде плідно попрацювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Аутотренінг
А щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною: (слайд 1)
· Я – учень.
· Я – особистість творча.
· Я думаю, аналізую.
· Я не боюся висловлювати свої думки.
· Помилившись, міркую далі. На помилках вчаться.
· Я хочу багато знати.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.
Сьогодні ми маємо поглибити, узагальнити і систематизувати ваші знання з теми «Складносурядне речення». Отож запишіть дату, тему уроку. (слайд 2) Сьогоднішній урок ми проведемо у формі калейдоскопа. (слайд 3) Слово «калейдоскоп» іншомовного походження – це дитяча іграшка, всередині якої віддзеркалюються різнокольорові барвисті скельця, які постійно змінюються. Тобто, це швидка зміна подій, вражень, образів. Отже, сьогоднішній наш урок буде насичений великою кількістю цікавих завдань, вправ.
Навчальними цілями нашого уроку є (слайд 4)
- Поглибити, узагальнити і систематизувати знання учнів про складносурядне речення, його будову, засоби зв’язку і змістові відношення в ньому;
- удосконалити пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складносурядних реченнях, навички знаходження складносурядних речень у текстах;
- розвивати пам’ять, увагу, творчі вміння моделювати речення цього виду та використовувати їх у власних висловлюваннях, вміння складати вірші;
- сприяти розвитку логічного мислення, зорової й слухової пам’яті, уваги.
ІV. Узагальнення і систематизація знань з теми.
1. Бесіда.
Діти, давайте розпочнемо роботу з пригадування вивченого про складносурядне речення. Затрудняєтесь дати відповідь – у цьому вам допоможе лінгвістична розминка. (слайд 5)
- Яке речення називається складносурядним?
- На які групи поділяються сполучники сурядності?
- Які змістові відношення бувають у такому реченні?
- А які розділові знаки ставляться у складносурядному реченні?
- У яких випадках між простими реченнями у складносурядному кома не ставиться?
- Який розділовий знак, крім коми, вживають між частинами складносурядного речення? У яких випадках?
Виконання вправ
Вправа 1 (слайд 6)
Записати речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Довести, що речення є складносурядними. Визначити, до яких розрядів належать вжиті для зв´язку їхніх частин сполучники.
1. Старенька хата сперлась дахом в сад, а вишня в стріху свої гілки горне.
2. Буде небо ніжне і тривожне, і земля вбереться в золоту красу.
3. День до останку згорів, і лишилася нічка бліда
4. Світло сліпить, та не грає веселе проміння
5. Чи то я заспівав, чи то мною земля заспівала?
Вправа 2 (слайд 7)
Переписати речення, вставляючи на місці крапок пропущені букви. Визначити, якими сполучниками (єднальними, протиставними, розділовими) поєднуються між собою частини речень. Підкреслити граматичні основи речень. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.
1.С..ніє угорі ласкаве небо, а в ньому знов курличуть журавлі.
2.Чи ти вночі зітхаєш надворі, чи то вер..снева ніч зітхає...
3.Чи ти вночі вм..ваєшся слізьми, чи ніч взялась виплакувати очі.
4. М…сливці пливли довго, але спокій комишів нічим не порушувався
5. Темно-з…лені садки дрімають, і тихо гріються хатки, і верби гнуться в воду.
6. Відшуміло вже літо, і осінь пр…йшла.
7. Чи то я заспівав, чи то мною з…мля заспівала
Вправа-тест 3(слайд 8)
У якому складносурядному реченні між частинами не треба ставити кому?
І ряд
А) У долинах співали струмки і кожен з них мав свій голос.
Б) Вечір був місячний, ясний і зорі лагідно сіяли.
В) Тремтіли окремі вогники на Дніпрі і від кожного з них тяглася блискуча доріжка.
Г) Тільки невсипуще море бухкає десь здалеку та зорі тремтять у північній прохолоді.
ІІ ряд
А) Осіннє небо потемніло і став моросити дрібний дощ.
Б) Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій.
В) Реве Дніпро й лани широкополі медами пахнуть.
Г) То вітерець дихне то коник в житі засюрчить.
ІІІ ряд
А) Сосни зашелестіли і стало тихо-тихо навкруги.
Б) Берези запечалились і хмари облягли навколо діброви.
В) Лише вітер шелестів і тихо шепотіло сухе листя.
Г) А ранки цвітуть перламутром і падають вранішні зорі в туман.
Вправа з ключем. Поставте розділові знаки у складносурядних реченнях. Запишіть їх у такій послідовності: а) кома ставиться у складносурядному реченні; б) кома не ставиться; в) тире у складносурядному реченні. (слайд 9)
1. Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил. 2. Над обрієм Києва сходить зоря у зеніт і вічний Славута тече у грядущі століття. 3. Обережно проминаємо густі зарослі і очам відкривається рівний та широкий лан. 4. Зліва при мокрій долинці кінчались жита і починалась лука. 5. Довго була метелиця і тиша залягла. 6. Акорд осені йде полями і гаями і вітер віє і цвіте блакить. 7. І потім сміючись вдарила палицею по гілці струснула цілу шапку снігу і сонячна холодна курява окутала нас. 8. А вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій.
Ключ: підкресліть першу букву кожного речення і допишіть речення: «Не встиг у жовтні роздивитися, як сонце зійшло, а воно вже… »
Відповідь: на заході. (слайд 10)
Вправа 5. (слайд 11)
Установіть відповідність між схемами і реченнями.
1. [ ], а [ ] і [ ].
2. [ ], і[], і[].
3. А[],а[].
4. [ ]і[ ].
1. [ ], а [ ] і [ ].
2. [ ], і[], і[].
3. А[],а[].
4. [ ]і[ ].
А) Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари, і над землею в’ються сни
Б) Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку
В) В тихій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні
Г) А вечір палить вікна незнайомі, а синя хмара жаром пройнялась
Д) Чи то галич налетіла чорна, чи то гору турки обступили
Б) Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку
В) В тихій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні
Г) А вечір палить вікна незнайомі, а синя хмара жаром пройнялась
Д) Чи то галич налетіла чорна, чи то гору турки обступили
V. Формування вмінь застосовувати знання нестандартних ситуаціях
1. Творче моделювання (слайд 12)
За поданими початками утворити складносурядні речення з єднальними, протиставними та розділовими сполучниками, поставити розділові знаки:
І варіант
1. У скверику озвалися солов’ї...
2. На подвір’ї нікого не було...
3. Грім помалу стихає…
ІІ варіант
1. У темряві вулиці спалахнули фари...
2. На Дніпрі тремтіли вогники...
3. Неподалік чулося дзюрчання води…
ІІІ варіант
1. Пролунала команда шикуватись...
2. Сонце зайшло...
3. Від дороги тягнуться рівно поля…
2. Рольова гра „Я – письменник” (слайд 13)
Уявіть, що ви дорослі, і кожен із вас – письменник. І от вам сьогодні треба написати твір-мініатюру «Осінь за моїм вікном» з використанням складносурядних речень. Твір-мініатюра на 5-7 речень.
3. Гра „Хто швидше?” (слайд 14)
Утворити складносурядні речення, використовуючи подані пари іменників
І ряд
1.Баскетбол – команда.
2.Сонце – дощ.
ІІ ряд
1. погода – хмари.
2. дорога – крамниця.
ІІІ ряд
1. блискавка – грім.
2. небо – зорі.
6. Літературна хвилинка (слайд 15)
Вам пропонується завдання: із віршів В.Сосюри виписати складносурядні речення.
І варіант У мандрах дальніх тих я забув утому,
Тільки би відчуть тепло стареньких рідних рук.
Бабуся спить давно на цвинтарі глухому,
І сивим став давно її колись малий онук.
Над нею дим пливе у небі голубому
І паровози шлють в осінні далі гук.
Але, як і колись, забув би я про втому,
Тільки би відчув тепло старечих добрих рук.
2 ком.
Я станцію Яма не можу забуть,
Хоч днів тих далеких мені не вернуть.
Ставок той і школа до болю знайома,
Де вчився я на агронома.
Учителя кроки і сходи рясні
І після роботи дівочі пісні.
Там вірші у класі не раз я писав, -
Й замість агронома поетом я став.
ІІ варіант (слайд 16)
Ми йдемо, і шумною юрбою
Заливає серце, наче спів...
Над тобою, ніжною тобою,
Наче крила білих лебедів...
За тинами цокають копита,
Завмирають глухо на мосту.
Сад шумить. Вікно моє розкрите,
Й пахнуть медом яблуні в цвіту.
VІ. Підсумок уроку
Побудуйте речення за поданими схемами, запишіть у зошит. (слайд 17)
1. Або =======, або _ _ _ _ ======= .
2. _ _ _ _ =======, а ________ =======.
3. ________ _ _ _ _ _ =======, а _______ =======.
4. ======= ________ _ _ _ _ , проте _ _ _ _ ________ =======.
Метод „Мікрофон”: (слайд 18)
- Чи збагатив вас урок знаннями?
- Які труднощі траплялися?
- Що найбільше сподобалося робити на уроці?
VІІ. Домашнє завдання ( на вибір учнів): (слайд 20)
1. Створити комп’ютерну презентацію про складносурядне речення.
2. Підготувати усне повідомлення про складносурядне речення.
3. Написати твір-мініатюру «Осінній Миколаїв», використовуючи складносурядні речення.
Презентація до урокуhttps://www.slideshare.net/secret/ITnMXthPF9r5CH
Відокремлені означення. Правильна побудова речень із дієприкметниковими зворотами (8 кл.)
Мета. Поглибити знання учнів про відокремлені означення, ознайомити з основними способами морфологічного вираження відокремлених означень, їх місцем у реченні відповідно до означуваного слова; сформувати вміння знаходити в тексті відокремлені і невідокремлені означення; правильно будувати речення з дієприкметниковими зворотами.
Тип уроку. Формування умінь і навичок
Хід уроку
Борися! Зло переможе тебе,
змете зі шляху, як пилину,
або переможеш ти –
і дальше підеш до мети!
Уляна Кравченко
І.Організаційний момент
Доброго дня, дорогі діти! Перш за все усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. А на уроці зосередьтеся для того, щоби впоратися з вправами, які вам пропонуватимуться впродовж заняття. Будьте старанними і слухняними. Адже на уроці вам потрібно (СЛАЙД)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно попрацювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
2.Та перш ніж працювати практично, потрібно виконати теоретичне завдання
Метод незакінчених речень (слайд)
Означення – це …
Узгоджені означення – це …
Дієприкметниковий зворот – це…
Дієприкметниковий зворот виділяється комами, якщо …
На письмі дієприкметниковий зворот виділяється комами, а у вимові…
У реченні дієприкметниковий зворот виступає… Його підкреслюють…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
Отож на попередньому уроці ми з вами ознайомились із темою «Відокремлені означення. Побудова речень із дієприкметниковим зворотом». Сьогоднішній урок ми присвятимо продовженню цієї теми. Практичні вправи, спрямовані на формування умінь і навичок, будуть нашими супутниками на уроці. Отже, запишіть сьогоднішню дату і тему уроку (слайд).
Навчальними цілями нашого уроку є (Очікувані результати на слайді)
Знати теоретичні відомості про відокремлення означень;
знати основні способи морфологічного вираження відокремлених означень;
уміти знаходити в тексті відокремлені та невідокремлені означення;
уміти правильно будувати речення із дієприкметниковими зворотами;
уміти правильно інтонувати речення з ними;
Водночас ми з вами будемо знайомитись із сторінками творчості нашої поетеси – Уляни Кравченко. (слайд)На одному із попередніх занять ми з вами мандрували Миколаєвом і зупинялися біля музею цього майстра слова. А сьогодні знайомитимемось із «Записками учительки» цього митця. Ми працюватимемо з реченнями, взятими із цієї книги.
Робота з епіграфом (слайд) Слово про Уляну Кравченко
Отже, ми пригадали теорію, щоби впоратись із практикою. І от проблема!
Метод «Привіт, проблемо!»(слайд)
Поміркуйте, чому у першому реченні означення не відокремлюється, а в другому – відокремлюється.
1.Над туманами вкритою рікою мовчать бори (В.Сосюра).
|
2.Осяяні місяцем, гори блищать
(Олександр Олесь). |
ІV. Вивчення учнями нового матеріалу
Дослідження-аналіз (слайд)
Прочитайте текст. Зверніть увагу на слова, написані жирним шрифтом. Чому у реченні вони відокремлені комами? Зробіть власний висновок про відокремлення означень.
Але сумнів тривав лише хвилину-часину, бо в серці дзвеніли слова, кинені на дорогу в незабудь моїми добрими учителями. Оживлена гарячими почуттями, я майже не чую землі під ногами.
О дванадцятій годині ми з начальником міста прийшли оглянути будинок старої школи. Це місце громадське, та все-таки начальник попросив до поради управителя. Одначе той добродій, озброєний палицею, з товаришами і сторожем прогнав начальника.(слайд)
Формулюю сам!
Учні самостійно роблять висновок про те, коли відокремлюються означення
V. Первинне застосування набутих знань
«Знайди помилку сусіда»(слайд)
Розставити пропущені розділові знаки.
Душі, не задоволеній окрухами знання, хочеться огорнути все, відчути велику єдність усесвіта…
Душі, задивленій у ціль останню, повній відчуття цілої черги дальших існувань-втілень після відлету з землі – своєї домівки сьогоднішньої – хочеться прямувати до того, що вічне, божественне…
Душі, повній віри в свою міць, вільній та упоєній своєю волею-владою, хочеться прямувати до найвищої доскональности… (слайд-перевірка)
(слайд книжки) «Розгублені листочки»
VІ. Застосування здобутих знань і навичок
Робота в парах «Плутанина» (слайд)
Речення «переплутали» свої відокремлені члени речення і вийшла нісенітниця. Поверніть дієприкметникові звороти пояснюваним (означеним) словам, поставте розділові знаки.
1.Гарні камінці, занятий управою школи, підносять, звичайно, його вартість. 2.Поволі сутінь покривала пусті поля і місто в долині, дібрані до образу. 3.Він, пронизана дожиданням і вірою, часто потребував заступництва. 4.Замкнене півкругом гір, у вічній самоті вона йшла до далекої цілі.
1.Гарні камінці, дібрані до образу, підносять, звичайно, його вартість. 2.Поволі сутінь покривала пусті поля і місто в долині, замкнене півкругом гір. 3.Він, занятий управою школи, часто потребував заступництва. 4.Пронизана дожиданням і вірою, у вічній самоті вона йшла до далекої цілі.(слайд)
Я – редактор (слайд)
Виправте помилки вживання відокремлених означень (М.Чумарна про Уляну Кравченко)
1.Доля дала їй в дорогу красиву поставу, гострий розум, серце, незламну волю, залюблене у життя. 2.Ще з юних літ, вихованих на безживній псевдоромантичній ілюзії, дратувала її хвороблива, афектація молодих людей.
1.Доля дала їй в дорогу красиву поставу, гострий розум, серце, залюблене у життя, незламну волю. 2.Ще з юних літ дратувала її хвороблива афектація молодих людей, вихованих на безживній псевдоромантичній ілюзії. (слайд)
Конструктор (слайд)
Виділені частини складних речень замініть дієприкметниковими зворотами. Перебудовані речення запишіть, звороти підкресліть. Поясніть уживання розділових знаків.
Зразок . Стрічатиме нас деревце, яке ми посадили в юності. - Стрічатиме нас деревце, посаджене нами в юності.
1.Пригноблений управитель, якого осоромили учительство та інтелігенція, похилив горду голову. 2.Не було у світовій літературі цінного твору, якого б я не прочитала 3. Перед собою бачу грубий матеріал, котрий щойно обробили, обтесали з перших ломів. 4. Неси добро між людей, неси світло, щоб щастям добрих діл твоїх, мов квітами, засипати ту глибінь темноти, яку розвернули між людьми. 5. Так нехай буде усім ворогам, що лиш мечем воюють.
1.Пригноблений управитель, осоромлений учительством та інтелігенцією, похилив горду голову.2. Не було у світовій літературі цінного твору, не прочитаного мною. 3. Перед собою бачу грубий матеріал, щойно оброблений, обтесаний з перших ломів. 4. Неси добро між людей, неси світло, щоб щастям добрих діл твоїх, мов квітами, засипати ту глибінь темноти, розвернену між людьми. 5.Так нехай буде усім ворогам, лиш мечем воюючим. (слайд)
VІІ. Творче перенесення знань, навичок, умінь у зміненій формі
Творче моделювання
Із поданих пар речень змоделювати речення, ускладнене відокремленими означеннями. Вказати на умови відокремлення.
Ясні враження дня прогнало хвилеве пригноблення. Пригноблення спричинене появою демона.
Розжеврілися іскри із вогнів. Вогні притаєні в моїй душі.
Забрав би мені хвилини. Вони призначені на мою працю.
(слайд портрет) Слово про Франка
Я експериментую
Творча робота (слайд)
Перебудуйте речення так, щоб невідокремлені означення стали відокремленими.
Посилаю справоздання про вигляд призначеного на школу будинку.
Пісня – це зачарована в слів подобу тайна безсмертного життя.
Ходи! Там вдержана притяганням сонць гармонія
Освічені блисками висот люди великі зробились далекими.
(слайд)
Експеримент «Навпаки» (слайд)
Перебудуйте речення так, щоб відокремлені означення стали невідокремленими
В романах, планово пов’язаних одним спільним заголовком, змальовує Бальзак боротьбу загальнолюдську.
Я хотіла б бачити людей, згуртованих у якомусь товаристві, гостями у мене.
Я сама беру кілька квіток, пов’язаних сірою ниткою.
Квітка, стоптана осіннім вітром, даремне виглядає соняшного проміння та бореться з німим терпінням.
(слайд)
Трансформуйте речення
Побите дощем поле ще й град поб’є. – Поле, побите дощем, ще й град поб’є.
І. У горщик посаджене дерево не дуже й розростається. Здобутий працею камінь м’якший від дарованого бублика. Відкладену на потім роботу прокленуть нащадки. Наука – то викопана голкою криниця. Читання – покладений за пазуху сніг. Одержані в дитинстві знання – то на камені вирізьблене зображення.
І. У горщик посаджене дерево не дуже й розростається. Здобутий працею камінь м’якший від дарованого бублика. Відкладену на потім роботу прокленуть нащадки. Наука – то викопана голкою криниця. Читання – покладений за пазуху сніг. Одержані в дитинстві знання – то на камені вирізьблене зображення.
VІІІ. Підсумок
1. Підведемо підсумки
Метод «Прес»
Я вважаю, що…
Тому що …
Наприклад…
Отже,..
2. Відповідь на проблемне завдання
«Інтерв’ю в напарника»
ІХ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру на тему «Чарівний світ рідного Миколаєва», використовуючи речення з відокремленими й невідокремленими означеннями, вираженими дієприкметниковими зворотами.
Узагальнення та систематизація знань про однорідні члени речення, звертання, вставні слова, словосполучення, речення (8 кл.)
Мета. Повторити, закріпити та систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, звертання, вставні слова (словосполучення, речення); удосконалювати вміння знаходити їх у реченні, аналізувати мовний матеріал; розвивати пунктуаційну грамотність, комунікативну компетентність, уміння конструювати речення
Обладнання. Мультимедійний комплекс, презентація
Тип уроку. Урок узагальнення й систематизації знань, умінь, навичок.
Форма проведення. Урок-мандрівка
Форма проведення. Урок-мандрівка
Розум полягає не лише у знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання
а й у вмінні застосовувати ці знання
Аристотель
Хід уроку
І. Організаційний момент
Покажіть свої долоньки. Візьміть уважність, наполегливість, творчість і покладіть на одну долоньку. На іншу я подарую терпіння і любов. А тепер обміняймося подарунками – торкнемося долоньками.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку
Перегорнута остання сторінка теми «Однорідні члени речення. Звертання, вставні слова і речення». Сьогодні у нас узагальнення набутих знань. І водночас на уроці підготуємось до контрольної роботи. А щоб краще підготуватись, ми проведемо його у формі мандрівки відомими місцями Миколаєва. У процесі подорожі повторюватимемо правила і застосовуватимемо їх практично.
Та перш ніж почати мандрівку, подивіться уважно на парти ваші. Перевірте наявність на них зошитів, підручників, щоденників, ручок. Запишіть у зошити сьогоднішнє число і «Класна робота». Запишіть тему уроку (СЛАЙД) «Узагальнення та систематизація знань про однорідні члени речення, звертання, вставні слова, словосполучення, речення».
Навчальними цілями нашого заняття є
(Очікувані результати на слайді)
Знати теоретичні відомості про звертання, вставні слова, словосполучення; уміти знаходити їх у реченні;
уміти виділяти їх у реченнях інтонацією і розділовими знаками;
уміти складати синтаксичні конструкції зі вставними реченнями, звертаннями та використовувати їх в усному та писемному мовленні
Упродовж подорожі ми зробимо кілька зупинок у різних частинах на міста, щоб виконувати певні завдання. Отож до цікавого…
Але чи важливо знати напрямок свого маршруту? (Давайте переглянемо його. (Слайд із маршрутом на екрані).
Проте нас чекає попередження (слайд)
Голіруч у путь ніхто не вирушає.
Беремо з собою пожитки-знання…
Адже Розум полягає не лише у знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання.
а й у вмінні застосовувати ці знання.
(слайд)Аристотель
Читаємо подорожні гасла (слайд).
Пам’ятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся чітко!
Будь привітним!
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань
Перш ніж вирушити в мандрівку, нам потрібно пригадати теоретичні відомості
1.Лінгвістична розминка (слайд)
1.Чи завжди означення, котрі відповідають на одне і те ж запитання, є однорідними?
1.Чи завжди означення, котрі відповідають на одне і те ж запитання, є однорідними?
2. Які розділові знаки ставляться у реченнях із узагальнювальними словами при однорідних членах речення?
3. Як знаходити звертання у реченні?
4. Як виділяються на письмі вставлені слова і речення?
5. Які слова ніколи не є вставними?
2.Отже, ми повторили теоретичні відомості про однорідні члени речення, звертання, вставні і вставлені конструкції. Тепер можна вирушити в путь.
Рушаємо далі Миколаєвом. Проходимо через низовину і підіймаємось на гірку…зупиняємось, оскільки перед нами перелік завдань, котрі треба виконати, інакше ми не дійдемо до нашої зупинки
1)Проблемне питання(слайд) Поміркуйте, чому
а) у першому реченні немає ком, хоча сполучник ужито двічі;
б) у другому реченні перед першим сполучником ставиться кома, а перед другим – не ставиться.
1. Люблю твій шум і шепіт серед поля і серцем чую силу наливну.
2. Скресли ріки, і крижини безладно громадились і шурхотіли у течії повноводдя.
1. Люблю твій шум і шепіт серед поля і серцем чую силу наливну.
2. Скресли ріки, і крижини безладно громадились і шурхотіли у течії повноводдя.
ПОЗМАГАЙТЕСЯ! (слайд)
2) Хто швидше «збере» слова в речення з однорідними членами і правильно розставить відповідні розділові знаки? Починайте зі слів, які записано першими.
1.А душа, без, людини, проста,нашої, хитрощів.
2.Щастя, прийшли, оселі,тепер, радість, доброта, до кожної.
3)Графічний самодиктант.(слайд) Використовуючи тільки умовні позначки членів речення, запишіть речення, ставлячи пропущені розділові знаки. Усно поясніть орфограми, укажіть речення з кількома рядами однорідних членів. Доповніть речення з одним рядом однорідних іншими.
1. Шаблі й набої кайдани й пістолі хай гинуть у морі. 2. А літа пливуть за ними забирають за собою і добро і лихо. 3. Чорнобиль та м'ята барвінок та рута калина верба в(е,и)шневий садок солом(')яні стріхи та чорна рі(л,лл)я все це сниться щоночі шпакові. 4. Раптом налетів вітер наробив лиха в господах. 5. Миколаїв славиться великим комплексом п(е,и)чер, скель.
1. Шаблі й набої кайдани й пістолі хай гинуть у морі. 2. А літа пливуть за ними забирають за собою і добро і лихо. 3. Чорнобиль та м'ята барвінок та рута калина верба в(е,и)шневий садок солом(')яні стріхи та чорна рі(л,лл)я все це сниться щоночі шпакові. 4. Раптом налетів вітер наробив лиха в господах. 5. Миколаїв славиться великим комплексом п(е,и)чер, скель.
У одному із речень згадується назва нашої зупинки. На вашу думку, як називається зупинка? (Печери Слайд)
Слово про печери
Слово про печери
На околицях Миколаєва збереглись залишки давньоруського городища, зокрема печери. Вважають, що ці печери Миколаєва з’єднані між собою.
ІV. Формування умінь на навичок
Отже, ми згадали вживання розділових знаків при однорідних членах речення. Тепер мандруємо далі. Йдемо вулицями центу міста, доходимо до нашого наступного місця перепочинку. Але і тут нас зустрічає перешкода, подолати яку до снаги лише знанням. Зупиняємось, щоб виконати перелічене.
(слайд)І Завдання. Іменники поставте в кличному відмінку й запишіть у 3 колонки:
а) із закінченням –е;
б) із закінченням –у(-ю);
в) із закінченням –о.
Сестриця, чайка, вовк, Уляна, вчитель, охоронниця, жінка, Андрій, їжак, дядько, хлопець, Інна.
З перших літер записаних іменників прочитаєте пропущені слова у вислові давньоримського байкаря Федра: «… не бачимо, а …помічаємо відразу».
Ми повторили форму Кл. відмінка. А для розвитку творчих здібностей я пропоную вам виконати вправу. Працюємо за варіантами.
Завдання.(слайд)Складіть речення із поданими словами, щоб вони були
а) звертанням; б) підметом; в) присудком.
Ів.: гори;
ІІв.: дідусь;
ІІІв.: Тарас Григорович
Як ви вважаєте, якою буде наша зупинка?
(Слайд) Пам’ятник Тарасові Шевченку
Слово про пам’ятник
Як і кожне місто нашої України, Миколаїв прикрашений пам’ятником Тарасові Шевченку. У 1991 році у центрі Миколаєва на площі Ринок поставлено пам'ятник Великому Кобзареві (автор А.Величко)
Отже, ми з вами конструювали речення, щоб навчитися відрізняти звертання від членів речення. Тепер перейдемо до наступного.
Дуже швидко летить час, незабаром уже потрібно повернутись, але попереду ще дві зупинки. Підходимо до наступної з них. Проте і тут перешкода, яку можна здолати лише з допомогою знань.
Творче завдання. (слайд)Ввести дані слова у речення (видно, на щастя, на жаль, правда).
1- ше – щоб вони були членами речення.
2- ге – вставними словами.Ми повторили, як розрізняти члени речення і вставні слова
1- ше – щоб вони були членами речення.
2- ге – вставними словами.Ми повторили, як розрізняти члени речення і вставні слова
А тепер пропонується згадати, які розділові знаки ставляться при вставлених реченнях.
Завдання: (слайд)об’єднати кожну пару речень, щоб одне з них стало вставленим.
1. Єсть у мене щирий батько – дасть він мені раду з вами. Рідного немає.
2. А Ярема по три, по чотири так і кладе. Страшно глянуть.
3. Правда, славетний винахід примушує автора написати ще. Про нього далі, це саме той винахід, що зробив ім'я Івана Івановича безсмертним.
1. Єсть у мене щирий батько – дасть він мені раду з вами. Рідного немає.
2. А Ярема по три, по чотири так і кладе. Страшно глянуть.
3. Правда, славетний винахід примушує автора написати ще. Про нього далі, це саме той винахід, що зробив ім'я Івана Івановича безсмертним.
Одна мудра людина сказала: « Творчість – то хвилини щастя!» Давайте спробуємо бути щасливими на хвилях творчості.
Вправа.(слайд) Використовуючи вставні слова, словосполучення, речення, складіть твір-мініатюру про походження прізвищ
1 ряд: від імен;
2 ряд: від назв живої та неживої природи;
3 ряд: від назв професій.
Вправа.(слайд) Використовуючи вставні слова, словосполучення, речення, складіть твір-мініатюру про походження прізвищ
1 ряд: від імен;
2 ряд: від назв живої та неживої природи;
3 ряд: від назв професій.
А на вашу думку, від якого слова виникло прізвище Кравченко?
(слайд) Музей Уляни Кравченко
Слово про Уляну Кравченко
Музей Уляни Кравченко утворений 1991 р. Юлія Шнайдер (справжнє ім'я поетеси) народилась 1860р. на нашій землі, у Миколаєві, саме тут і пройшли дитячі та юнацькі роки цієї української письменниці, активістки українського жіночого руху, першої в Західній Україні жінки-поетеси, чиї твори стали популярними.
Рушаємо далі, оскільки попереду ще кілька відомих місць нашого містечка. Підходимо ще до одного переліку завдань. Наступна вправа – вправа з ключем. Щоб дізнатися, як називатиметься наша наступна зупинка, визначте, чим ускладнені речення:
(слайд)Визначити, чим ускладнені речення
а)однорідними членами;
б)звертаннями;
в)вставними словами.
1.На вулицю, чи в степ, чи навіть на річку її не докличешся. 2.Мамо, а родзинки теж скромні? 3.Та от нема сьогодні Корчуна, оце біда! 4.Гей, Івашку, поспішай гривуна купувати… 5.Ну, брате, тепер наддай ходи! 6.Мабуть, вони не слухалися своїх мам.7.Ну, Ланка, розуміється, зараз же вся наїжачується.8.Аж ось, нарешті, крізь юрбу продирається поліцай. 9.От. так наморився, братця! Ну так і робота була.10.А в кухні дим, чад, гармидер, задуха. 11.Та, кажеш, що ти й їсти вариш? 12.Мама аж палає й пашить усім лицем, чолом, руками. 13.Правда, Любка не могла зовсім притихнути. 14.А там, думаєш, з медом?
Речення
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
Відповідь
| ||||||||||||||
Букви
|
32 – и; 23 – с; 12 – п; 31 – к; 33 – а; 21 – н.
Слайд «Писанка» Слово про Писанку
Миколаївська «Писанка» - одна із небагатьох капличок у вигляді писанки. Зручне місце розташування нашої перлини робить її видною з усіх кінців Миколаєва.
Ми з вами попрацювали сьогодні уже вдосталь. А наступна зупинка, яка чекає нас попереду, буде останньою. Та поки що потрібно впоратись із завданнями, щоб відчинити двері цієї споруди.
(слайд)Записати речення, розставивши потрібні розділові знаки. Перебудувати їх так, щоб вони містили звертання (в-1) і вставні слова (в-2).
В-1.Мова наша зброя, якою ми служимо народові, що нас породив вигодував і виховав. Андрій заграє мені в сопілку, щоб вона все лихо зачарувала.
В-2.Мова це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною. Коли Леся вийшла, Сергієві, незважаючи на веселий вечір, стало журно.
2. Оскільки нам потрібно відчинити в дверях три замки, то знадобляться три учні, яким ви довіряєте. Саме вони мають впоратися успішно із завданням.
Троє учнів виконують синтаксичний розбір трьох речень
На жаль, не здійснились гетьманські надії.
Ішла гроза зухвала, можливо, в собі відчувши бушування сил
Мабуть, небо в космосі чорне.
(слайд Гімназія)
Ми успішно попрацювали і підійшли до нашої кінцевої зупинки – гімназії. Це палац науки, котрий творить чудеса – вселяє знання у кожного з вас. А тепер останнє завдання: побути редактором.
V. Підсумок уроку. Гра «Я – редактор»
(слайд)Гра « Я – редактор». Відредагуйте речення і запишіть правильний варіант.
Здається, лебеді щось, напевно, збирають з рідної землі. Пісня, падай у серце, як зерно в ріллю. Мій друг, навіщо твої листи пахнуть трояндами? Калина, може, прикрасити будь-яку садибу.
VI. Домашнє завдання (слайд)
Написати коротко про своє місто, використовуючи однорідні члени речення, звертання, вставні слова та вставлені конструкції.
Презентація до урокуhttps://www.slideshare.net/secret/1TQonfMXICm8I8
Урок повторення, узагальнення та систематизації знань про дієприслівник (7 кл.)
Мета׃ повторити, узагальнити знання учнів про
дієприслівник як особливу форму дієслова, його морфологічні ознаки, синтаксичну
роль; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички, формувати вміння
порівнювати й узагальнювати лінгвістичний матеріал; виховувати любов до народної вишивки.
Обладнання׃ Тематичний словник школяра, намальована на папері веселка,
опорна таблиця „Дієприслівник”, мовленнєві взірці „Вишивка”, власні вишивки.
Тип׃ Урок повторення, узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
І. Слово
вчителя. Організація класу
День добрий, друзі, ще один
урок
До вас прийшов за розкладом
сьогодні.
Отож озброймось книгою й
пером,
Щоб упірнуть у мовну нам
безодню!
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів.
Оголошення
теми і мети уроку
Діти, сьогодні у нас
незвичайний урок. Ми закінчили вивчати тему „Дієприслівник”. Завдання перед вами: повторити все вивчене про дієприслівник, усі
його орфограми і пунктограми.
На
наш підсумковий урок я запросила... Та
ви ніколи не здогадаєтесь, якщо не
відгадаєте загадки׃
Барвисте коромисло на небі повисло. (Веселка).
Так, це веселка. Саме її я запросила на
урок. Погляньте, вона аж світиться всіма барвами. Скажіть, а як ще називають у
нас веселку?
Так, здавна в Україні її називають веселкою,
бо вона символізує радість, веселість. А хто мені зможе пояснити лексичне
значення слова веселка?
(
Веселка - це дугоподібна різнокольорова смуга на небі,
яка з’являється внаслідок заломлення сонячних променів у краплинах дощу).
-
Скільки кольорів
у веселки? Назвіть їх.
-
Як ви їх
запам’ятовуєте?
Сім кольорів у веселки,
значить, сім різних за складністю завдань. Якщо ви їх виконаєте, то веселка
засяє у нас на уроці. Отже, до роботи.
ІІІ. Повторення , узагальнення,
систематизація найважливіших теоретичних положень теми
Коли вже зайшла мова про кольори, то пригадаймо,
як пишуться складні прикметники на позначення кольорів, їхніх відтінків.
Завдання
1. Словниковий диктант
Темно-червоний, світло-зелений, синій-синій,
жовтогарячий, блакитно-синій, темно-коричневий.
А
тепер повернімось до дієприслівника.
Завдання 2. Побудувати зв’язну розповідь про
дієприслівник як особливу форму дієслова за опорною таблицею.
Завдання 3. За опорними сигналами розповісти про
дієприслівниковий зворот, розділові знаки при ньому
Завдання 4. Мовний аукціон з теми „Дієприслівник”
ІV. Різні види творчих вправ
Завдання 5. Розкрити дужки (на
дошці)
(Не)дивлячись, (не)волячи,
(не)повідомивши, (не)навидячи, ( не)здужавши, (не)розповівши, (не)хтуючи,
(не)перемагаючи
Вчитель.
Усі кольори веселки є на
українських вишиванках. Погляньте на їх розмаїття. У народі кажуть׃ вишиванки ніби райдуги-співанки. А чому?
Як ви гадаєте?
Так, діти, дивлячись на райдугу, радіє душа.
Те саме ми відчуваємо, коли дивимося на вишивки, вони милують наше око,
викликають захоплення. Кольори вишивок ніби говорять до нас, співають своїми
голосами-барвами׃
Червоне
- то любов, це символ життя,
свободи, урочистості;
Оранжевий
- символ сонця, могутності,
розкоші, радощів;
Жовтий
- символ світла, радості;
Зелений
- символ миру, спокою, родючості
та надії;
Голубий
- символ ніжності, далечини;
Синій
- символ довіри, вірності, туги;
Фіолетовий -
символ дружби, довіри, гідності
Завдання 6. Комплексна
робота над текстом.
Перед вами мовленнєвий взірець „Вишивка”.
Прочитайте його.
-
Чи можна ці
речення назвати текстом?
-
Який заголовок
можна іще дібрати до нього?
-
Яка тема тексту?
(Вишивка
- вид народного мистецтва)
- До якого стилю мовлення належить цей
текст? Назвіть його ознаки
- Знайдіть вивчені орфограми і пунктограми та
обґрунтуйте їх.
- Знайдіть дієприслівники у тексті, зробіть морфологічний
розбір одного з них, користуючись схемою підручника.
-
А тепер знайдіть
речення із дієприслівниковим зворотом. Виконайте синтаксичний розбір його.
Звідусіль, з усіх куточків України
снується нитка. Нитка не лише з узорів сорочок, серветок, рушників, а нитка із
серця до серця - з любов’ю, щирістю, світлою думкою. Повірмо і
ми, що, прокладаючи на білому полотні нитяні стібки, ми беремо кольори׃
червоний - від сонця;
чорний - від землі;
синій - від неба;
зелений - від трави і листя.
А разом з цим
наша робота наснажується силою природи, її енергією.
Ви, я бачу,
втомилися.
Ауторелаксація „Веселка”
Сядьте зручно, заплющіть очі, уявіть
веселку, чудову гру її кольорів. Ви перебуваєте на відпочинку. Вам легко,
спокійно, приємно. Ви вільно почуваєтеся.
А тепер встаньте, прогніться і над головою
зобразіть дугу веселки. Сідайте.
-
Які почуття виникли у вас під час її проведення?
V. Узагальнення і повторення системи понять,
характерних для кількох тем
Завдання 7.
Інсценізація „зустрічі”
Дієприслівника і Дієприкметника.
-
Добридень, брате!
Чого зажурився?
-
А...то ти,
Дієприслівнику! І чого ти радієш? Хіба твоя доля не така ж, як моя? Тебе також
не приймають у товариство частин мови, хоча маєш там близького родича, як і я,
і свояк твій Прислівник там теж поважна фігура. Правда, тобі дещо краще׃ Дієслово вважає тебе трохи ближчим
родичем, бо ти, бач, виражаєш також дію, хоч і додаткову. А все ж... А я ? -
сумно промовив Дієприкметник і зігнувся ще нижче.
-
Ех, ти... Не
вмієш мислити по-сучасному. Не приймають нас тут, то підемо туди, де без нас
ніяк не можна. Ходімо до фірми „Синтаксис”. Там будуть нам раді і
Словосполучення, і Речення.
Так і зробили. І не шкодують.
Тут їм доручають дуже відповідальну роботу членів речення, часто віддають під
їхню команду інші слова, нерідко навіть іменники та дієслова, і тоді шанобливо
звуть зворотами, а за значеннями
порівнюють із реченнями. Ось таку кар’єру зробили в новій фірмі колись
скривджені родичі частин мови.
-
Про що йшлося в
діалозі?
-
Порівняймо
дієприкметник та дієприслівник, визначмо спільні і відмінні ознаки, складімо
узагальнюючу таблицю׃
Узагальнююча таблиця „Спільне і відмінне у
дієприкметника і дієприслівника”
Дієприкметник
дієприслівник
форма
дієслова
змінювана незмінювана
рід, число, відмінок
-----------------
вид
з іменником
з дієсловом
означення
обставина
Вчитель. Ну, от і все. Всі завдання виконано. Значить,
ви добре попрацювали. Я задоволена вашими знаннями. Давньогрецький драматург
Есхіл сказав׃ „Мудрий не
той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні”. Ви ж свої знання,
вміння застосували на практиці. Завдяки вашій старанності знову засяяла веселка
всіма кольорами.
Оцініть свої знання за темою на
контрольних аркушах.
VІ. Домашнє завдання
Скласти діалог про роль вишивки у житті людей.
Опорні сигнали
до теми
„Дієприслівниковий зворот”
|
||||
|
||||
|
||||
|
Вишивка
Вишивка
– вид народного декоративного мистецтва, орнаментальне або сюжетне зображення
на тканині, виконане ручними або машинними швами.
Поєднавши
характерні особливості творчості жителів різних регіонів України, вона
прикрасила наш одяг, побутові речі, інтер’єр житлових і громадських приміщень.
Українська
вишиванка – це справжнє диво. Вона стала рукотворним втіленням духовної
сутності нашого народу, його національного колориту, талісманом у житті.
Народна
вишивка відзначається багатством і різноманітністю геометричних елементів,
зображенням тварин і рослин. Для неї характерні такі риси: баланс кольорів,
унікальна конструкція композиції, художнє комбінування різних типів швів.
Вишивали
в Україні в основному жінки. Закінчивши польові роботи, вони збиралися на
вечорниці.
Доброю
покровителькою жіночого рукодільництва вважалася Покрова. Тому, беручись за голку,
вишивальниці просили помочі у неї.
Повторення та узагальнення вивченого
про дієслово
Мета: перевірити рівень знань, умінь і
навичок, здобутих при вивченні теми «Дієслово»; удосконалювати вміння
застосовувати теоретичні знання на практиці; правильно вживати дієслова у
мовленні; знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх; розвивати пізнавальний
інтерес; виховувати повагу до традицій українського народу.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь та
навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти,
сьогодні у нас урок незвичайний. Ми з вами здійснимо подорож у країну Знань
важливої теми «Дієслово». Ми узагальнюватимемо і систематизуватимемо знання з
даної теми. Повторимо, закріпимо знання про дієслово як частину мови,
підготуємося до контрольної роботи. А підготовкою до цього випробовування стане
подорож до цієї країни обізнаних учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Перед тим,
як ми вирушимо в подорож, подумайте і запишіть на листочках, які дії можна
відтворити за допомогою слова? (діти на листочках записують дієслова і
прикріплюють до дерева, зображеного на дошці)
(Окропити,
образити, вселити віру, розсердити, утішити, розвеселити, ранити, засмутити,
допомогти, розрадити, навчити, творити, зненавидіти, ощасливити)
-
Так,
це дієслова, слова, які вказують на те, що відбувається певна дія.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
-
Які
з перелічених слів ми беремо із собою в подорож, щоб нам було легше долати
перешкоди? (Діти називають) Отже, записуємо тему уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Наш клас –
це велика команда. А щоб наша подорож пройшла вдало, ми з вами повинні подолати
перешкоди на своєму шляху.
Отож
прямуємо
V. Основний зміст роботи
1. Галявина Дружби і
Добра
- Діти, на
горизонті видніється якась країна. Напевно, це і є країна Знань. А в ній є чарівна галявина. Це галявина Дружби і Добра.
Дружба і Добро – два сусіди, які живуть у країні Знань і не можуть обійтись
один без одного. Вони завжди разом і завжди дружні. Та й не дивно, адже вони
починаються з однієї літери. Якої?
- Ім’я цих
сусідів починається з букви «Д».
- Діти, як ви гадаєте, для чого на вашому
шляху зустрілися ці магічні слова? (Бо ми одна дружна команда)
- І тільки
разом ми подолаємо труднощі та перешкоди.
(Ми нестимемо мир і добро всюди, де тільки
побуваємо)
-
Молодці,
діти. А зараз я вам пропоную утворити синонімічний ряд до слова «добро». (Метод
«Мікрофон»)
(Добро – ласка, ніжність, теплота, лагідність, чуйність,
сердечність)
-
А
яку людину можна назвати доброю? (Метод
«Коло ідей»)
-
Ту, що не залишить друга в біді.
-
Людину, яка допоможе у важку хвилину
-
Людину, котра добре ставиться до
інших людей
-
Людину, котра піклується про інших
-
Людину, для якої колективна праця
важить більше, ніж особиста справа
2. Дорога Понять і
Термінів
Від цієї
галявини в’ється стежка – це доріжка Понять і Термінів, які ви опрацьовували
впродовж вивчення теми. Кожен наступний крок цією доріжкою можливий лише за
умови, що ви згадали потрібне визначення.
1) Назвіть форми дієслова
2) На які запитання відповідають
дієслова доконаного і недоконаного виду?
3) Що означають перехідні і неперехідні
дієслова?
4) Що означають дієслова дійсного,
умовного та наказового способів?
5) Як визначити дієвідміну дієслів?
6) Розкажіть про написання НЕ з
дієсловами.
3. Гай дієвідмін
Ви чудово
впоралися із випробуванням! Доріжка привела вас до гаю дієвідмін. Гай пропонує
вам виконати завдання
Вставте
пропущені літери е, є, и, і в закінченнях дієслів. Дієслова запишіть у дві
колонки: 1) із вставленими літерами е,
є; 2) із вставленими літерами и, ї
Збира…ться,
каж…мо, спровад…мо, очуку…те,
потривож…ш, пиш…ш, звар…те, чист…ш, змож…мо, онов…шся, унад…шся, вір…мо,
бор..ться, туж…ш, зчеш...те, зневір…шся, виправ…шся, пошл…мо, скроп…мо,
бач...ш, оглян…шся, стоїїте, доглян…те.
Висновок про
дієвідміни.
4. Майстри слова
Ви впоралися
із завданням, тому йдемо далі. Наступна наша зупинка біля узгір’я
Майстри слова. Наше завдання полягає в тому, щоб написати міні-усмішку,
яка складалася б тільки з дієслів.
Можливі відповіді учнів
(Моя яблунька
Побачив. Зрадів. Купив. Приніс.
Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю. Чекаю. Зацвіла. Милуюся. Достигли. Пригощаю)
5. Річка Тренувальні
вправи
Зупинка
Тренувальні вправи уже чекає нас попереду
1. Вправа «Способи дієслів»
Завдання: запишіть у першу колонку дієслова дійсного способу, у другу –
умовного, у третю – наказового
Осипається, сказала б, звіряє, працюйте, нехай скаже, організуй, бриніла
б, ріжте, агітуйте, падає, трудиться, дістань, стерегла б, аналізуй, катає, заплакала
б.
2. Вправа «Видова пара»
Завдання: До поданого слова підібрати слово іншого виду. Утворивши видову
пару.
Промовляти
промовити;
Описати
описувати;
Розмовляти
порозмовляти;
Оберігати оберегти;
Списувати
списати;
Штовхнути
штовхати.
-
Діти,
пригадайте, які ви знаєте форми дієслова? Ця вправа пов’язана із формами.
3. Вправа з лінгвістичним ключем
Завдання: виписати безособові дієслова. Якщо правильно випишете слова, то
з других букв отримаєте ключове слово.
Одягає, малює, смеркає, працює, оглядає, хочеться, рухається, обманює,
світає, допомагає, вітає, замело, гріє (Мова)
4. Гра «Одним словом»
Замінити дані слова одним словом, утвореним префіксально-суфіксальним
способом
Напружуючи слух, намагатися щось почути. Посадити літальний апарат на
землю. Зробити досконалішим. Досягти рівноваги в чомусь. Усувати відчуття болю.
Робити нешкідливим. Час від часу стукати по чому-небудь.
6. Озеро Правопису
Проминувши річку, ви опинитесь на березі великого озера. Це
озеро Правопису. Впевнено почуватися у його кришталево чистих водах вам
допоможе бездоганне знання правил. А для цього виконайте ще дві тренувальні
вправи.
Розподільний диктант
Подані слова поставте в ІІ особі однини наказового способу і
запишіть у дві колонки: 1) з м’яким знаком у кінці; 2) без м’якого знака.
Тратити, порадити, одрізати, зблизити, покликати, збільшити,
кинути, привабити, повірити, удосконалити, розсунути, убезпечити, рушити,
збути, примусити, вдарити, переважити, дозволити.
Словниковий диктант
Неславити, нездужати (хворіти), недобачати, не робити,
ненавидіти, не дбає, скинути, збити, зшити, схилитися, недочувати, не співати.
Нехтувати, не порушувати.
VІ. Формування умінь та навичок
7. Стежинка Редактора
М. Рильський в одному з віршів писав: «Як парость виноградної
лози, плекайте мову. Пильно й ненастанно політь бур’ян. Чистіша від сльози вона хай
буде..»
Спробуймо і ми виполоти бур’ян, виправивши лексичні помилки у
словосполученнях та реченнях. Тому наступна наша зупинка носить назву Стежина
Редактора
Завдання: виправити лексичні помилки, редагуючи речення або словосполучення
Я лишаю вас слова. – Я позбавляю вас слова
Приймати участь у міроприємствах. – Брати участь у заходах
Ми прийняли всі міри. – Ми вжили всіх заходів
Лід тронувся. – Крига скресла
Я рахую, щ… - Я вважаю, що…
8. Брама Країни Знань
Стежина Редактора привела нас до Брами країни, за якою
починається Країна Знань. Але вона зачинена на три замки, щоб із впевненістю
відчинити її, потрібно зробити ще одну важливу справу: треба розібрати дієслово
як частину мови.
(Три учні ідуть до дошки і записують речення)
Не радуйся чужому лихові.
Бездонної бочки не наповниш
Ми з дитинства навчаємося мови
VІІ. Підсумок уроку
Отже,
ми біля нашої цілі. Всі перешкоди ви подолали успішно. Сподіваюся, що знання,
здобуті під час вивчення теми, будуть міцними і допоможуть вам гідно здолати
найскладніший шлях.
VІІІ. Домашнє завдання
1. Написати твір-мініатюру,
використовуючи дієслова різних способів.
Зробити
морфологічний розбір двох дієслів
2. Підготуватися до контрольної роботи
Гарні конспекти для проведення уроків
ВідповістиВидалитиПочерк майстра! Чудово!
ВідповістиВидалити