Мета: поглибити, узагальнити
і систематизувати знання учнів про складносурядне речення, його будову, засоби зв’язку і змістові відношення в ньому;
удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки
розділових знаків у складносурядних реченнях, навички знаходження
складносурядних речень у текстах;
розвивати пам’ять, увагу, творчі
вміння моделювати речення цього виду та використовувати їх у власних
висловлюваннях, вміння складати вірші;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати
в дев’ятикласників шанобливе ставлення до природи, спостережливість за її красою, естетичні
почуття.
Обладнання. Мультимедійний
комплекс, презентація
Тип уроку. Урок узагальнення і
систематизації знань
Форма проведення. Урок-калейдоскоп
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Доброго дня, дорогі діти. Сідайте, перш за
все перевірте готовність робочих місць. Налаштуйтеся на серйозний лад, адже нам
сьогодні потрібно буде плідно попрацювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1.
Аутотренінг
А щоб налаштувати себе на
активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною: (слайд 1)
·
Я – учень.
·
Я – особистість творча.
·
Я думаю, аналізую.
·
Я не боюся висловлювати свої думки.
·
Помилившись, міркую далі. На помилках вчаться.
·
Я хочу багато знати.
ІІІ. Оголошення
теми й мети уроку.
Сьогодні ми маємо
поглибити, узагальнити і систематизувати
ваші знання з теми «Складносурядне речення». Отож запишіть дату, тему уроку. (слайд 2) Сьогоднішній урок ми
проведемо у формі калейдоскопа. (слайд 3) Слово
«калейдоскоп» іншомовного походження – це дитяча іграшка, всередині якої
віддзеркалюються різнокольорові барвисті скельця, які постійно змінюються. Тобто, це швидка зміна подій,
вражень, образів. Отже, сьогоднішній наш урок буде насичений великою кількістю цікавих
завдань, вправ.
Навчальними цілями нашого уроку є (слайд
4)
-
Поглибити, узагальнити і систематизувати знання
учнів про складносурядне речення, його будову,
засоби зв’язку і змістові відношення
в ньому;
-
удосконалити
пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у
складносурядних реченнях, навички знаходження складносурядних речень у
текстах;
-
розвивати пам’ять, увагу, творчі вміння моделювати речення цього виду
та використовувати їх у власних висловлюваннях, вміння складати вірші;
-
сприяти розвитку
логічного мислення, зорової й слухової пам’яті, уваги.
ІV. Узагальнення і
систематизація знань з теми.
1. Бесіда.
Діти, давайте
розпочнемо роботу з пригадування вивченого про складносурядне речення. Затрудняєтесь
дати відповідь – у цьому вам допоможе лінгвістична розминка. (слайд 5)
- Яке речення
називається складносурядним?
- На які групи
поділяються сполучники сурядності?
- Які змістові
відношення бувають у такому реченні?
- А які розділові знаки ставляться у складносурядному
реченні?
- У яких
випадках між простими реченнями у складносурядному кома не ставиться?
- Який розділовий знак, крім коми, вживають між частинами складносурядного
речення? У яких випадках?
Виконання
вправ
Вправа 1 (слайд 6)
Записати
речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Довести, що речення є
складносурядними. Визначити, до яких розрядів належать вжиті для зв´язку їхніх
частин сполучники.
1. Старенька хата сперлась дахом в сад, а вишня в стріху свої гілки горне.
2. Буде небо ніжне і тривожне, і земля вбереться в золоту красу.
3. День до останку згорів, і лишилася нічка бліда
4. Світло
сліпить, та не грає веселе проміння
5. Чи то я заспівав, чи то
мною земля заспівала?
Вправа 2 (слайд 7)
Переписати речення, вставляючи на
місці крапок пропущені букви. Визначити, якими сполучниками (єднальними,
протиставними, розділовими) поєднуються між собою частини речень.
Підкреслити граматичні основи речень. Прочитати речення, правильно їх
інтонуючи.
1.С..ніє
угорі ласкаве небо, а в ньому знов курличуть журавлі.
2.Чи ти
вночі зітхаєш надворі, чи то вер..снева ніч зітхає...
3.Чи ти
вночі вм..ваєшся слізьми, чи ніч взялась виплакувати очі.
4. М…сливці пливли довго, але спокій
комишів нічим не порушувався
5. Темно-з....лені садки дрімають, і тихо гріються хатки, і верби гнуться в воду.
5. Темно-з....лені садки дрімають, і тихо гріються хатки, і верби гнуться в воду.
6. Відшуміло вже літо, і осінь пр…йшла.
7. Чи то я заспівав, чи то мною з…мля заспівала
Вправа-тест 3(слайд
8)
У якому складносурядному реченні між частинами не треба ставити кому?
І ряд
А) У долинах
співали струмки і кожен з них мав свій голос.
Б) Вечір був
місячний, ясний і зорі лагідно сіяли.
В) Тремтіли окремі
вогники на Дніпрі і від кожного з них тяглася блискуча доріжка.
Г) Тільки
невсипуще море бухкає десь здалеку та зорі тремтять у північній прохолоді.
ІІ ряд
А) Осіннє небо
потемніло і став моросити дрібний дощ.
Б) Вдалині хиталися дерева і синів задуманий
прибій.
В) Реве Дніпро й лани широкополі медами пахнуть.
Г) То вітерець дихне то коник в житі засюрчить.
ІІІ ряд
А) Сосни
зашелестіли і стало тихо-тихо навкруги.
Б) Берези
запечалились і хмари облягли навколо діброви.
В) Лише вітер
шелестів і тихо шепотіло сухе листя.
Г) А ранки цвітуть
перламутром і падають вранішні зорі в туман.
Вправа з ключем. Поставте розділові
знаки у складносурядних реченнях. Запишіть їх у такій послідовності: а) кома
ставиться у складносурядному реченні; б) кома не ставиться; в) тире у
складносурядному реченні. (слайд 9)
1. Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил. 2. Над обрієм Києва сходить зоря у зеніт і
вічний Славута тече у грядущі століття. 3.
Обережно проминаємо густі зарослі і очам відкривається рівний та широкий лан. 4. Зліва при мокрій долинці
кінчались жита і починалась лука. 5.
Довго була метелиця і тиша залягла. 6.
Акорд осені йде полями і гаями і вітер віє і цвіте блакить. 7. І потім сміючись вдарила
палицею по гілці струснула цілу шапку снігу і сонячна холодна курява окутала
нас. 8. А вдалині хиталися
дерева і синів задуманий прибій.
Ключ: підкресліть першу букву кожного
речення і допишіть речення: «Не
встиг у жовтні роздивитися, як сонце зійшло, а воно вже… »
Відповідь:
на заході. (слайд 10)
Вправа 5. (слайд 11)
Установіть
відповідність між схемами та реченнями.
1. [ ], а [ ] і [ ].
2. [ ], і [ ], і [ ].
3. А [ ], а [ ].
4. [ ] і [ ].
А) Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари, і над землею в’ються сни
Б) Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку
В) В тихій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні
Г) А вечір палить вікна незнайомі, а синя хмара жаром пройнялась
Д) Чи то галич налетіла чорна, чи то гору турки обступили
1. [ ], а [ ] і [ ].
2. [ ], і [ ], і [ ].
3. А [ ], а [ ].
4. [ ] і [ ].
А) Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари, і над землею в’ються сни
Б) Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку
В) В тихій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні
Г) А вечір палить вікна незнайомі, а синя хмара жаром пройнялась
Д) Чи то галич налетіла чорна, чи то гору турки обступили
V. Формування вмінь застосовувати знання нестандартних ситуаціях
1. Творче моделювання (слайд
12)
За
поданими початками утворити складносурядні речення з єднальними, протиставними та розділовими сполучниками,
поставити розділові знаки:
І варіант
1. У скверику
озвалися солов’ї...
2. На подвір’ї нікого не було...
3. Грім помалу стихає…
ІІ варіант
1. У темряві вулиці спалахнули фари...
2. На Дніпрі тремтіли вогники...
3.
Неподалік чулося дзюрчання води…
ІІІ варіант
1. Пролунала команда шикуватись...
2. Сонце зайшло...
3. Від дороги тягнуться рівно поля…
2. Рольова гра „Я – письменник” (слайд 13)
Уявіть, що ви дорослі, і кожен із вас – письменник. І от вам сьогодні
треба написати твір-мініатюру «Осінь за моїм вікном» з
використанням складносурядних речень. Твір-мініатюра
на 5-7 речень.
3. Гра „Хто швидше?” (слайд
14)
Утворити складносурядні речення, використовуючи подані пари іменників
І ряд
1.Баскетбол – команда.
2.Сонце
– дощ.
ІІ ряд
1. погода – хмари.
2. дорога – крамниця.
ІІІ ряд
1. блискавка – грім.
2. небо – зорі.
6. Літературна хвилинка (слайд
15)
Вам пропонується завдання: із віршів В.Сосюри
виписати складносурядні речення.
І варіант У мандрах дальніх тих я забув утому,
Тільки би
відчуть тепло стареньких рідних рук.
Бабуся спить
давно на цвинтарі глухому,
І
сивим став давно її колись малий онук.
Над нею дим пливе у небі голубому
І паровози шлють в осінні далі гук.
Але, як і колись, забув би я про втому,
Тільки би відчув тепло старечих добрих рук.
2 ком.
Я станцію Яма не можу
забуть,
Хоч днів тих далеких
мені не вернуть.
Ставок той і школа до
болю знайома,
Де вчився я на
агронома.
Учителя кроки і
сходи рясні
І після роботи
дівочі пісні.
Там вірші у класі не
раз я писав, -
Й замість агронома
поетом я став.
ІІ варіант (слайд 16)
Ми йдемо, і шумною юрбою
Заливає серце, наче
спів...
Над тобою, ніжною
тобою,
Наче крила білих
лебедів...
За тинами цокають
копита,
Завмирають глухо на
мосту.
Сад шумить. Вікно
моє розкрите,
Й пахнуть медом
яблуні в цвіту.
VІ. Підсумок уроку
Побудуйте речення за поданими схемами, запишіть у зошит. (слайд 17)
1. Або
=======, або _ _
_ _ ======= .
2. _
_ _ _
=======, а ________ =======.
3. ________ _ _ _ _ _
=======, а _______
=======.
4. ======= ________ _
_ _ _ ,
проте _ _ _
_ ________ =======.
Метод „Мікрофон”: (слайд 18)
- Чи збагатив вас урок знаннями?
- Які труднощі траплялися?
- Що найбільше сподобалося робити на уроці?
VІІ. Домашнє завдання ( на
вибір учнів): (слайд 20)
1. Створити комп’ютерну презентацію
про складносурядне речення.
2. Підготувати усне повідомлення про складносурядне речення.
3. Написати твір-мініатюру «Осінній Миколаїв», використовуючи
складносурядні речення.
Немає коментарів:
Дописати коментар