Мета. Повторити, закріпити та систематизувати знання учнів
про однорідні члени
речення, звертання, вставні слова
(словосполучення, речення); удосконалювати вміння знаходити їх у реченні,
аналізувати мовний матеріал; розвивати пунктуаційну грамотність, комунікативну
компетентність, уміння конструювати речення
Обладнання. Мультимедійний комплекс,
презентація
Тип уроку. Урок узагальнення й систематизації
знань, умінь, навичок.
Форма проведення. Урок-мандрівка
Форма проведення. Урок-мандрівка
Розум полягає не
лише у знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання
а й у вмінні застосовувати ці знання
Аристотель
Хід уроку
І. Організаційний момент
Покажіть свої долоньки.
Візьміть уважність, наполегливість, творчість і покладіть на одну долоньку. На
іншу я подарую терпіння і любов. А тепер обміняймося подарунками – торкнемося
долоньками.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми та мети уроку
Перегорнута остання сторінка теми «Однорідні члени
речення. Звертання, вставні слова і речення». Сьогодні у нас узагальнення
набутих знань. І водночас на уроці підготуємось до контрольної роботи. А щоб
краще підготуватись, ми проведемо його у формі мандрівки відомими місцями Миколаєва. У процесі
подорожі повторюватимемо правила і застосовуватимемо їх
практично.
Та перш ніж почати мандрівку, подивіться уважно на парти
ваші. Перевірте наявність на них зошитів, підручників, щоденників, ручок. Запишіть у зошити сьогоднішнє число і
«Класна робота». Запишіть тему уроку (СЛАЙД)
«Узагальнення та систематизація знань про однорідні члени речення,
звертання, вставні слова, словосполучення, речення».
Навчальними цілями нашого заняття є
(Очікувані результати на слайді)
Знати теоретичні
відомості про звертання, вставні слова,
словосполучення; уміти знаходити їх у реченні;
уміти виділяти
їх у реченнях інтонацією і розділовими знаками;
уміти складати
синтаксичні конструкції зі вставними реченнями, звертаннями та використовувати
їх в усному та писемному мовленні
Упродовж подорожі ми зробимо кілька зупинок у різних
частинах на міста, щоб виконувати певні завдання. Отож до цікавого…
Але чи важливо
знати напрямок свого маршруту? (Перегляньмо його. (Слайд із
маршрутом на екрані).
Проте
нас чекає попередження (слайд)
Голіруч у путь ніхто не вирушає.
Беремо з собою пожитки-знання…
Адже
Розум полягає не лише у знанні,
а й у вмінні застосовувати ці знання.
а й у вмінні застосовувати ці знання.
(слайд)Аристотель
Читаємо
подорожні гасла (слайд).
Пам’ятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся чітко!
Будь привітним!
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань
Перш ніж вирушити в мандрівку, нам потрібно
пригадати теоретичні відомості
1.Лінгвістична
розминка (слайд)
1.Чи завжди означення, котрі відповідають на одне і те ж запитання, є однорідними?
1.Чи завжди означення, котрі відповідають на одне і те ж запитання, є однорідними?
2. Які розділові знаки ставляться у реченнях із узагальнювальними словами при однорідних
членах речення?
3. Як знаходити
звертання у реченні?
4. Як виділяються на письмі вставлені слова і речення?
5. Які слова ніколи не є вставними?
2.Отже, ми повторили теоретичні
відомості про однорідні члени речення, звертання, вставні і вставлені
конструкції. Тепер можна вирушити в путь.
Рушаємо далі
Миколаєвом. Проходимо через низовину і підіймаємось на гірку…зупиняємось,
оскільки перед нами перелік завдань,
котрі треба виконати, інакше ми не дійдемо до нашої зупинки
1)Проблемне питання(слайд) Поміркуйте, чому
а) у першому
реченні немає ком, хоча сполучник ужито двічі;
б) у другому
реченні перед першим сполучником ставиться кома, а перед другим – не ставиться.
1. Люблю твій шум і шепіт серед поля і серцем чую силу наливну.
2. Скресли ріки, і крижини безладно громадились і шурхотіли у течії повноводдя.
1. Люблю твій шум і шепіт серед поля і серцем чую силу наливну.
2. Скресли ріки, і крижини безладно громадились і шурхотіли у течії повноводдя.
ПОЗМАГАЙТЕСЯ! (слайд)
2) Хто швидше «збере» слова в речення з однорідними
членами і правильно розставить відповідні розділові знаки? Починайте зі слів,
які записано першими.
1.А душа, без,
людини, проста,нашої, хитрощів.
2.Щастя, прийшли,
оселі,тепер, радість, доброта, до кожної.
3)Графічний
самодиктант.(слайд) Використовуючи тільки умовні позначки членів речення, запишіть речення,
ставлячи пропущені розділові знаки. Усно поясніть орфограми, укажіть речення з кількома
рядами однорідних членів. Доповніть речення з одним рядом однорідних іншими.
1. Шаблі й набої кайдани й пістолі хай гинуть у морі. 2. А літа пливуть за ними
забирають за собою і добро і лихо. 3. Чорнобиль та м'ята барвінок та рута
калина верба в(е,и)шневий садок солом(')яні стріхи та чорна рі(л,лл)я все це сниться щоночі шпакові. 4.
Раптом налетів вітер наробив лиха в
господах. 5. Миколаїв
славиться великим комплексом п(е,и)чер,
скель.
У одному із речень згадується назва
нашої зупинки. На вашу думку, як
називається зупинка? (Печери Слайд)
Слово про печери
Слово про печери
На
околицях Миколаєва збереглись залишки
давньоруського городища, зокрема печери. Вважають, що ці печери Миколаєва з’єднані між собою.
ІV. Формування умінь на навичок
Отже, ми згадали вживання розділових знаків при
однорідних членах речення. Тепер мандруємо далі. Йдемо вулицями центу міста,
доходимо до нашого наступного місця перепочинку. Але і тут нас зустрічає
перешкода, подолати яку до снаги лише знанням. Зупиняємось, щоб виконати перелічене.
(слайд)І Завдання. Іменники
поставте в кличному відмінку й запишіть у 3 колонки:
а)
із закінченням –е;
б)
із закінченням –у(-ю);
в)
із закінченням –о.
Сестриця, чайка, вовк, Уляна, вчитель,
охоронниця, жінка, Андрій, їжак, дядько, хлопець, Інна.
З
перших літер записаних іменників прочитаєте пропущені слова у вислові
давньоримського байкаря Федра: «… не бачимо, а …помічаємо відразу».
Ми повторили форму Кл. відмінка. А для
розвитку творчих здібностей я пропоную вам виконати вправу. Працюємо за
варіантами.
Завдання.(слайд)Складіть речення із поданими словами,
щоб вони були
а) звертанням; б) підметом; в) присудком.
Ів.: гори;
ІІв.: дідусь;
ІІІв.: Тарас Григорович
Як ви вважаєте, якою буде наша зупинка?
(Слайд) Пам’ятник Тарасові Шевченку
Слово про пам’ятник
Як і кожне місто нашої України, Миколаїв прикрашений
пам’ятником Тарасові Шевченку. У 1991 році у центрі Миколаєва на площі Ринок
поставлено пам'ятник Великому Кобзареві (автор А.Величко)
Отже, ми з вами конструювали
речення, щоб навчитися відрізняти звертання від членів речення. Тепер перейдемо
до наступного.
Дуже швидко летить час, незабаром уже потрібно повернутись, але попереду ще дві
зупинки. Підходимо до наступної з них. Проте і тут перешкода, яку можна здолати
лише з допомогою знань.
Творче
завдання. (слайд)Ввести дані слова у речення (видно, на щастя, на жаль, правда).
1- ше – щоб вони були членами речення.
2- ге – вставними словами.
Ми повторили, як розрізняти члени речення і вставні слова
1- ше – щоб вони були членами речення.
2- ге – вставними словами.
Ми повторили, як розрізняти члени речення і вставні слова
А тепер
пропонується згадати, які
розділові знаки ставляться при вставлених
реченнях.
Завдання: (слайд)об’єднати
кожну пару речень, щоб одне з них стало вставленим.
1. Єсть у мене щирий батько – дасть він мені раду з вами. Рідного немає.
2. А Ярема по три, по чотири так і кладе. Страшно глянуть.
3. Правда, славетний винахід примушує автора написати ще. Про нього далі, це саме той винахід, що зробив ім'я Івана Івановича безсмертним.
1. Єсть у мене щирий батько – дасть він мені раду з вами. Рідного немає.
2. А Ярема по три, по чотири так і кладе. Страшно глянуть.
3. Правда, славетний винахід примушує автора написати ще. Про нього далі, це саме той винахід, що зробив ім'я Івана Івановича безсмертним.
Одна
мудра людина сказала: « Творчість – то хвилини щастя!» Давайте спробуємо бути
щасливими на хвилях творчості.
Вправа.(слайд) Використовуючи вставні слова, словосполучення, речення, складіть твір-мініатюру про походження прізвищ
1 ряд: від імен;
2 ряд: від назв живої та неживої природи;
3 ряд: від назв професій.
Вправа.(слайд) Використовуючи вставні слова, словосполучення, речення, складіть твір-мініатюру про походження прізвищ
1 ряд: від імен;
2 ряд: від назв живої та неживої природи;
3 ряд: від назв професій.
А на вашу
думку, від якого слова виникло прізвище Кравченко?
(слайд) Музей Уляни Кравченко
Слово про Уляну
Кравченко
Музей Уляни Кравченко утворений 1991 р. Юлія Шнайдер (справжнє ім'я
поетеси) народилась 1860р. на нашій землі, у Миколаєві,
саме тут і пройшли дитячі та юнацькі роки цієї української письменниці, активістки українського жіночого руху, першої в Західній Україні жінки-поетеси, чиї твори стали популярними.
Рушаємо далі, оскільки попереду
ще кілька відомих місць нашого містечка. Підходимо ще до одного переліку завдань.
Наступна вправа – вправа з ключем. Щоб дізнатися, як називатиметься наша
наступна зупинка, визначте, чим ускладнені речення:
(слайд)Визначити, чим ускладнені речення
а)однорідними членами;
б)звертаннями;
в)вставними словами.
1.На
вулицю, чи в степ, чи навіть на річку її не докличешся. 2.Мамо, а родзинки теж скромні? 3.Та от нема
сьогодні Корчуна, оце біда! 4.Гей, Івашку, поспішай гривуна купувати… 5.Ну,
брате, тепер
наддай ходи! 6.Мабуть, вони не слухалися своїх мам.7.Ну, Ланка, розуміється,
зараз же вся наїжачується.8.Аж ось, нарешті, крізь юрбу продирається поліцай.
9.От. так наморився, братця! Ну так і робота була.10.А в кухні дим, чад,
гармидер, задуха. 11.Та, кажеш, що ти й їсти вариш? 12.Мама аж палає й пашить
усім лицем, чолом, руками. 13.Правда, Любка не могла зовсім притихнути. 14.А
там, думаєш, з медом?
Речення
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
Відповідь
|
||||||||||||||
Букви
|
32 – и; 23 – с; 12 – п; 31 – к; 33 –
а; 21 – н.
Слайд «Писанка» Слово
про Писанку
Миколаївська
«Писанка» - одна із небагатьох капличок у вигляді писанки. Зручне місце
розташування нашої перлини робить її видною з усіх кінців Миколаєва.
Ми з вами попрацювали сьогодні уже
вдосталь. А наступна зупинка, яка чекає нас попереду, буде
останньою. Та поки що потрібно
впоратись із
завданнями, щоб відчинити двері цієї
споруди.
(слайд)Записати речення, розставивши
потрібні розділові знаки. Перебудувати їх так, щоб вони містили звертання
(в-1) і вставні слова (в-2).
В-1.Мова наша зброя, якою ми служимо
народові, що нас породив вигодував і виховав. Андрій заграє мені в сопілку, щоб
вона все лихо зачарувала.
В-2.Мова це великий дар природи, розвинутий і
вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною. Коли Леся вийшла, Сергієві, незважаючи на веселий вечір, стало журно.
2. Оскільки нам потрібно відчинити в дверях три замки, то знадобляться три учні, яким ви довіряєте. Саме
вони
мають впоратися успішно із завданням.
Троє учнів виконують синтаксичний розбір
трьох речень
На жаль, не здійснились
гетьманські надії.
Ішла гроза зухвала,
можливо, в собі відчувши бушування сил
Мабуть, небо в космосі чорне.
(слайд Гімназія)
Ми успішно попрацювали і підійшли до нашої кінцевої
зупинки – гімназії. Це палац науки, котрий творить чудеса – вселяє знання у
кожного з вас. А тепер останнє завдання:
побути редактором.
V. Підсумок уроку. Гра «Я – редактор»
(слайд)Гра « Я – редактор». Відредагуйте
речення і запишіть правильний варіант.
Здається, лебеді щось, напевно, збирають з рідної землі. Пісня, падай у серце, як зерно в ріллю. Мій друг,
навіщо твої листи пахнуть трояндами? Калина, може, прикрасити будь-яку садибу.
VI. Домашнє завдання
(слайд)
Написати
коротко про своє місто, використовуючи однорідні члени речення, звертання,
вставні слова та вставлені конструкції.
Немає коментарів:
Дописати коментар